12:50  FARUK K SOYUNDU  20:49  BAŞKAN SEÇER, MTSO MAYIS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI’NA KATILDI  13:54  BÜYÜKŞEHİR’DEN MUT’A 1 ERİK BOYLAMA MAKİNESİ DESTEĞİ DAHA  09:35  MESKİ, ALTYAPININ YANI SIRA ASFALT ÇALIŞMALARINA DA BAŞLADI  20:18  MERAL SEÇER, DARISEKİSİ ÖRNEK KÖY PROJESİ’NİN HİKAYESİNİ ANLATTI  14:09  BÜYÜKŞEHİR, TARSUS’TA YOL YENİLEME ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR  07:26  BÜYÜKŞEHİR, 3. ÇEVRE YOLU DÜZENLEME ÇALIŞMALARINA HIZ VERDİ  21:10  ÖRNEK KÖY DARISEKİSİ’NDE YÖRÜK KÜLTÜRÜ VE GASTRONOMİ GÜNLERİ BAŞLADI  15:58  MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN 19 MAYIS ETKİNLİKLERİ DANS SHOW İLE NOKTALANDI  08:43  BÜYÜKŞEHİR’İN GENÇLİK KONSERİ’NDE KENT ORKESTRASI SAHNE ALDI  20:11  6 BİN 225 ÖĞRENCİNİN HESABINA 1 MİLYON 245 BİN LİRA AKTARILDI  14:52  EL BEBEK GÜL BEBEK PROJESİNDE DAĞITILAN PAKET SAYISI 25 BİNE ULAŞTI  09:35  BÜYÜKŞEHİR’İN 19 MAYIS ETKİNLİKLERİ NEFES KESTİ  19:47  MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN İŞ BİRLİĞİYLE 3X3 BASKETBOL TURNUVASI SONA ERDİ  15:23  ŞIMDI YANDıK FILMINDEN ÖZEL SAHNELER YAYıNLANDı  09:18  MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN SAGOPA KAJMER KONSERİ 19 MAYIS’A DAMGA VURDU  20:22  SİLİFKE’DE ÜRETİMİN DE ÜRETİCİNİN DE YOLU BÜYÜKŞEHİR’LE AÇIK  15:47  BÜYÜKŞEHİR, GENÇLİK VE SPORDA YOL HARİTASINI ŞEKİLLENDİRİYOR  09:31  BÜYÜKŞEHİR’DEN ORTOPEDİK ENGELLİ BİREYLERE BOCCE TURNUVASI  23:07  OZAN ÇıNAR’DAN YENI TEKLI "BYE BYE" 
 
BAŞKAN SEÇER’E KADINLARA DESTEĞİNDEN DOLAYI TARİHİ BELGE

Yerel tarihçi ve turizmci Ali Merzeci, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i ziyaret etti.

 

Merzeci, Başkan Seçer’in kadınlara verdiği destekten dolayı; Cumhuriyet Halk Fırkası’na Mersin’den ilk başvuruyu yapan ve Mersin Belediyesi’nin ilk kadın Meclis üyelerinden biri olan Zekiye Halil Olgaçay’ın Cumhuriyet Halk Fırkası’na kabul yazısının orijinal ve ıslak imzalı halini takdim etti. Ziyarette ayrıca, başvurunun yer aldığı Vakit Gazetesi’nin taranmış ve çerçevelenmiş hali de Başkan Seçer’e hediye edildi. Başkan Seçer, “Çok önemli ve değerli bir belge” dedi.

“Feyz aldığımız kişi Mustafa Kemal Atatürk’tür”

Ziyarette; yerel tarihçi ve turizmci Ali Merzeci, Ali Merzeci’nin oğlu Güven Merzeci ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İbrahim Evrim yer aldı. Başkan Seçer, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, şöyle devam etti:

“Çok önemli, değerli bir belge. Dünyada kadının adı yokken, ülkemizin kurucusu, mimarı, Cumhuriyetimiz’in kurucusu, partimizin kurucusu, kurtarıcısı Ulu Önder’in 1930’lu yıllarda Türkiye’de kadınımıza seçme ve seçilme hakkını tanıması çok önemli. Önce yerel seçimlerde, daha sonra da milletvekilliği genel seçimlerinde 1934 yılında kadınlara bu hakkı verdi, 1935 seçimlerinde mebus oldular. Bu, Türkiye'nin demokrasi tarihi açısından da son derece önemli. Bu konuştuğumuz tarihten yaklaşık 1 asır sonra Yerel Eşitlik Eylem Planı'nı konuşuyoruz. Hala kadın-erkek eşitliğini konuşuyoruz, bu tip çalışmalar yapıyoruz. Demek bizden 1 asır önce o feraset, ileriyi görüş, zekâ, o tarihlerde bazı kararlar aldırmış. Açıkçası böyle bir liderin kurduğu bir partinin mensubu olmak, böyle bir liderin kurduğu bir ülkede, bu coğrafyada böyle bir laik, demokratik bir Cumhuriyet’i kurmuş bir liderin görüşleri doğrultusunda yöneticilik yapmak her zaman bana onur vermiştir. Onur vermeye de devam ediyor. Dolayısıyla bizim feyz aldığımız kişi bellidir; Mustafa Kemal Atatürk'tür. Bizim yolumuz belli. Çünkü liderimiz ‘O’.” 

Merzeci: “Kadın emeğine ve kadına verdiğiniz değerden etkilendim”

Ali Merzeci, Başkan Seçer’in hizmetlerinde ve projelerinde kadın emeğini öne çıkararak, kadınlara öncelik vermesinden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Kadın emeğine ve kadına verdiğiniz değerden etkilendim. Kadının Türkiye’de Cumhuriyet ile vücut bulmuş haklarının bir maddi belgesini, bir müzayedede buldum, satın aldım ve dedim ki ‘Başkanım’a hediye edeceğim.’ Bununla ilgili gazete çalışması yaptım. Sadece kadın emeğine verdiğiniz değerden değil; bu hanımefendi, rahmetli, Mersin Belediyesi’nin ilk kadın Meclis üyesi. Aynı aylarda Afet İnan Ankara’da Meclis üyesi oluyor. İlk defa Anadolu’da Mersin bir hanımefendiyi Meclis’ine sokuyor. Partiye kabul edildiğine dair bir belgeyi bulduk ve sizinle paylaşmak istedim” dedi ve Başkan Seçer’ e belgeyi takdim etti.

Merzeci ayrıca Vakit Gazetesi’nde yer alan haberin de taranmış ve çerçevelenmiş halini Başkan Seçer’e takdim ederken, Zekiye Halil Olgaçay hakkında da bilgiler paylaştı. Merzeci, “Zekiye Hanım, Olgaçay soyadını alacak sonra. Müracaat ediyor Nisan 1930’da daha İngiltere'de kadınların hiçbir hakkı yok. Zekiye Hanım Nisan’da müracaat ediyor. 5 ay sonra partiden bu cevap geliyor. ‘Partiye kabul edildiniz.’  Partiye giriyor, partiye girdikten sonra listeye alınıyor ve Meclis’e seçiliyor. Ben bu orijinal belgeyi de ayrıca sizin zatınıza hediye ediyorum. Eşiniz Meral hanımefendi ile Darısekisi’ne gittiğimizde kadın kooperatiflerinin önemini fark ettiğinizden beri eşinize gıyabınızda teşekkür etmiştim” diye konuştu.

İçel Sanat Kulübü Üyesi olduğunu da aktaran Merzeci, Başkan Seçer’e Kulübe destekleri için de ayrıca teşekkür etti. Ayrıca Merzeci, Türkiye’de olmayan bir ‘Çocuk Kitapları Müzesi’ konusunu da Başkan Seçer’e iletti. Bunun üzerine Başkan Seçer, konuyla ilgileneceklerini söyledi.

 
 


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!


 
   


 
       
 
  FLAŞ HABER

  YAZARLAR
 

 


       
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MAGAZİN HABERLERİ MÜZİK HABERLERİ RADYO HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
turkiyelife.com.tr © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA