00:30  ŞİMAL VE POPBESK ORKESTRASI WASHİNGTON’DA  17:12  MERSİN’DE KORSAN GEMİ GÖRÜNÜMLÜ TEKNELER BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR  17:28  DJ TUĞRA YAZA DAMGASINI VURACAK  18:16  OKAN TOK, MAKYAJ DA YAPARIM , ŞARKI DA SÖYLERİM  17:01  GÜLDEN TAŞKIN KİME "HAYIR " DEDİ  16:00  BURCU ESMERSOY’DAN AYKUT PALA’YA ILGINÇ AÇıKLAMALAR!  16:55  DEMET AKALIN’DAN VOKALİSTİ ÖMER TOPÇU’YA BÜYÜK DESTEK  17:08  FARZET ,SBH PRODUCTİON ETİKETİYLE TÜM DİJİTAL PLATFORMLARDA  00:18  GÖKHAN TÜRKMEN RÖPORTAJı  14:23  HASİP ARVAS KİMDİR?  02:24  FİKRET ÇAYLAK RÖPORTAJI  01:10  CAN LEMAN, CANAN’INI ARIYOR  13:40  PINAR SÜER MÜZİK PİYASASINA HIZLI BİR GİRİŞ YAPTI   16:04  ŞIMAL VE POPBESK ORKESTRASı’NDAN MUHTEŞEM YENI YıL KONSERI  01:48  AYKUT PALA ÖZEL RÖPORTAJ   20:51  SİMGE SAĞIN RÖPORTAJI  01:25  ENGELSİZ YÜREKLER AYKUT PALA’YI YILIN EN İYİ SUNUCUSU SEÇTİ  02:05  ALEYNA TİLKİ KELEBEĞİNİ ALDI  01:51  44.PANTENE ALTIN KELEBEK ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU  02:37  SON DÖNEMİN EN GÖZDE SUNUCUSU AYKUT PALA MUHTEŞEM BİR GECEYE İMZA ATTI 
Zeliha Sunal Parayla Şarkı Yayınlayan Radyolara İsyan Etti!..

 

İşte Zeliha Sunal ‘ın o yazısı : 

 

Zaten hep aynı isimlerin şarkılarını çalan , yeni isimleri yok sayan,  yeni çıkardığımız şarkıları çalmayıp piyasa yoklamasına bırakan ve tutarsa çalan, artık sadece hazır playlisti çalmak zorunda kalan ama eskiden şarkıcı ve şarkı keşfeden radyocu arkadaşlarımızı pasifize eden , radyo PR cısı diye şarkılarımız  radyolarda  çalsın diye ilişkilerini kullanan bir meslek türü oluşmasını sağlayan , bu nedenle hakkaniyetli bir telif dağılımına engel olan bu radyo sistemi değişmek zorunda sanatçı dostlarım.

Siz radyo dinleyicileri hep aynı şarkıları , aynı saatte aynı listeleri dinlemekten sıkılmadınız mı?
Şarkılarımızı  kendimiz yapıyoruz.

Klibimizi kendimiz çekiyoruz. Çok paralar harcıyarak yayınlanması için radyolara yolluyoruz.  Yayınlanmıyoruz.  (TRT radyolar hariç) Tv lerde de müzik programı yok  zaten .

Jüri üyesi filan da olmayacağımıza göre …
Bir de radyolara para ödemesi çıkarmayın allahaşkına.
Canımız ne cinimiz ne. Sistemin bizlere para kazandırmadığı besbelli di mi?

Karmatürk radyo haberinde telif ücretlerini ödeyebilmek için bu yola başvurduğunu yazmış. Telif ücretlerimizi de bize ödettirecekler yani.

Burda şuna dikkat çekmek lazım dörtlü müzik birliği telif haklarımız konusunda çalışsa da orantılarda bir terslik var zaten.

Biz şarkılarımızı paralarını peşin ödeyerek söz yazarı ve besteciden bir nevi telifini ödeyerek satın alıyoruz zaten.

Yine klip yönetmenlerine peşin ödemeler yaparak klibimizi de yapıyoruz.
Gücümüz yetiyorsa albüm, yetmiyorsa single yapıyoruz. Bunları digital veya fiziki çıkarmak için Müyap veya Müyabir üyesi yapımcılara teslim ediyoruz.

Sıfır maaliyetle bunları sitelerine ve dijital platformlara koyan yapımcılar sanatçılardan dijital yayın haklarını da aldıkları için istedikleri gibi farklı platformlara reklam da alarak yayınlıyor.

Siz şarkınızı çıkartığınızda aman çok tıklanmış olsun da dikkati çeksin diye binlerce lira bastırıp takipçi de satın alıyorsanız aman dikkat!!

Google veya başka platformlar sizin tıklanmamıza göre üzerinize reklam veriyor. Geliri de sizin yapımcınıza gidiyor.!

Siz herşeyi ödediğiniz gibi bir de kazancınızdan Telif olarak size ödenen küçük ücretlerle kandırılıyoruz bence Dijital pazarda çok büyük bir para pastası var.

Bu yazıyı okuyan herkesten ricam lütfen youtube veya diğer platformlardaki şarkınızın üzerinde reklam var mı kontrol edin.

Müyorbir’de denetleme kurulunda çalıştığım süreler içinde genel sekreterimize bunu defalarca söyledim. Bu işi düzenleyen insanlarla buluşturmak istedim.

Benim işim müziğe hizmet. Benim hiç bir çıkarım yok ki?  Yaklaşık 4-5 senedir her denetleme toplantıda bu konuyu anlattım. Müyorbir için farklı öneriler getirdim ama OLB  (Ortak Lisanslama Birliği) galiba herkesin ayağını bağladı.

Hepimiz teliflerin azlığından şikayet ederken bir de bu alandaki kaybımızı görmezden gelemeyiz.
Yüksek hakkedişler alan arkadaşlarımız daha da iyi paralar aldığı için çok tıklanan kliplerinin üstündeki reklam gelirlerini görmezden gelmesin lütfen.

Dönelim konumuza;

Radyolar da Karmatürk radyonun yaptığını yaparsa çalacak şarkı bulamayacak veya kalitesi ne olursa olsun parayı veren düdüğü  çalacak.

Telifler ile masraflarının bir kısmını karşılayan müzisyen arkadaşlarımız artık onu da alamayacak.
Bu örgütler hakkediş örgütleridir.  Hakedersen paranı alırsın. Ama tvlerinde müzik çalmayan, radyolarında hep aynı isimler çalan playlistler oldukça yakında bizler üretim ve yatırım yapmaktan vazgeçeceğiz.

İMDAT DİYORUM ARTIK.

Zeliha Sunal

Yazının orjinali için buraya tıklayın…

Kaynak : MagazinKolik

 
 


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!

   


 
  FLAŞ HABER
  YAZARLAR
 
 
  HAVA DURUMU
 
..
  
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MAGAZİN HABERLERİ MÜZİK HABERLERİ RADYO HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
turkiyelife.com.tr © Copyright 2016-2017 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA