20:49  MİNİK ÖĞRENCİLER DENEYLERLE YARARLI VE ZARARLI MİKROORGANİZMALARI KEŞFETTİ  10:33  BÜYÜKŞEHİR ZABITASI TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINI DENETLİYOR  20:58  MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROSU DOLU DOLU BİR SEZON GEÇİRDİ  09:27  KIZKALESİ’NDE GERÇEKLEŞEN PRO BEACH TOUR PLAJ VOLEYBOLU MERSİN ETABI SONA ERDİ  20:14  MERSİN BÜYÜKŞEHİR, İNSAN ODAKLI ALTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR  14:49  MÜZİKSEVERLER YAZ DOSTUM KONSERLERİ KAPSAMINDA SANATÇI HALUK ŞAŞ İLE BULUŞTU  08:51  PRO BEACH TOUR MERSİN ETABI KIZKALESİ’NDE BAŞLADI  20:33  BÜYÜKŞEHİR’İN ÜCRETSİZ YÜZME KURSUNA HER YAŞTAN TALEP YAĞIYOR  15:28  GENÇLER HEM MESLEK KAZANIYOR HEM DE İŞ HAYATINA HAZIRLANIYOR  20:47  BÜYÜKŞEHİR’İN EVDE SAĞLIK VE BAKIM HİZMETİ, YÜZLERİ GÜLDÜRMEYE DEVAM EDİYOR  09:55  BÜYÜKŞEHİR’İN KÜÇÜKBAŞ HAYVAN VE YEM DAĞITIMI SÜRÜYOR  02:09  ’’ELIF AKBAŞ’’ YENI ŞARKıSı ILE DÖNDÜ!  21:18  BÜYÜKŞEHİR, 2. ÇEVRE YOLU’NUN DEVAM PROJESİNDE 1. ETAP ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR  14:05  BAŞKAN SEÇER, İSTİKLAL CADDESİ ESNAFINI ZİYARET ETTİ  10:32  MERSİN PRO BEACH TOUR’A HAZIR  20:29  BÜYÜKŞEHİR DESTEKLEDİ, KÖYLÜLER ÜRETİP ÖĞRENCİLERE BURS VERDİ  09:48  BAŞKAN SEÇER, MERSİN’DE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELEDE BİR İLKE DAHA İMZA ATTI  20:51  LGS GÜLNAR 1.’Sİ BÜYÜKŞEHİR KURS MERKEZİ’NDEN ÇIKTI  10:33  ÜRETİCİ KADIN STANTLARI TARSUS’TA FARKLI NOKTALARDA YENİDEN AÇILDI  20:14  MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN KADINLARA YÖNELİK PUNCH ATÖLYESİ 
 
Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanları İş Bırakıyor

Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliğine tepki gösteren Aile Hekimliği Çalışanları bir kez daha seslerini yükseltmeye hazırlanıyor.

 

Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliğine tepki gösteren Aile Hekimliği Çalışanları bir kez daha seslerini yükseltmeye hazırlanıyor. Birlik ve Dayanışma Sendikası, ‘Ceza Yönetmeliği’ olarak nitelendirdiği yönetmeliğin geri çekilmesi için 30 Haziran-1 Temmuz’da işi bırakma eylemi yapıyor.

 

Sağlık Bakanlığı’nın 30 Haziran 2021 tarihinde yayınladığı Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği, 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe girmiş ve Aile Hekimliğinde çalışanlar tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Yönetmeliğin geri çekilmesini isteyen Birlik ve Dayanışma Sendikası üyeleri, halen yürürlükte olan yönetmeliğin 1.yılında 30 Haziran-1 Temmuz 2022 tarihlerinde iş bırakma eylemi gerçekleştiriyor. Sendikadan yapılan açıklamada, yönetmelik iptal edilinceye ve iş güvencesini tehdit eden hukuksuz uygulamalar düzeltilinceye kadar eylemlerin devam edeceği belirtildi.

 

Birlik ve Dayanışma Sendikası olarak “ceza yönetmeliği”nin geri çekilmesinde ısrar ettikleri belirtilen açıklamada “Yıllardır artarak devam eden hak ve gelir kayıplarımızın giderilmesini beklerken bir yıl önce, pandeminin ortasında karşımıza bu ceza yönetmeliği çıkartıldı” denildi.

 

Yönetmeliğin, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının iş güvencesini, ifade ve savunma özgürlüğünü ortadan kaldırdığını, baskı ve cezaları artırdığını, tüm özlük haklarını yok ettiğini belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“Salgında canla başla çalışan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanlarına ceza gibi yönetmelik”

 

“Salgının ortasında canla başla çalışan, hastalanan biz aile hekimliği çalışanlarının hiçbir derdine çare olmayan bu yönetmeliğe “ceza yönetmeliği” diyoruz. Aile Hekimliğinde çalışanların ücretli yıllık izin hakkı yok. Yıllık izne çıkıldığında, hastalık nedeniyle raporlu olunduğunda vekalet yoksa maaşlarda ciddi oranlarda kesintiler yapılıyor. Gebe, bebek izlem ve aşılarında haksız performans kesintisi uygulamaları dayatılıyor. Entegre ve cezaevi Aile Hekimleri sorunları, Sağlık’ta şiddet, yetersiz iş güvenliği devam ediyor. Giderlerini karşılamakta zorlanılan kiralık binalarda, eksik bırakılmış işgücü ile iş yükü altında ezilen aile hekimliği çalışanları ülkenin içinde olduğu ekonomik ortamda artık geçinemiyor. Aile sağlığı merkezlerinin tüm masrafları aile hekimlerinin sırtına yüklenmiş durumdadır. Tüm masraflar üç kata yakın artarken aile hekimliği sistemini sürdürmek imkansız hale gelmiştir. Yönetmelik bunların hiçbirine çözüm getirmedi ve getirmiyor...”

 

“Aile Hekimleri Haklıyken Bile Haklarında Soruşturma Açılabiliyor”

 

Kanunen, tıbben ve meslek etiği gereği haklı oldukları durumlarda bile Aile hekimleri ve Aile Sağlığı çalışanlarının haklarında kolayca soruşturma açılabildiğini ve ceza puanı verildiğini belirten Birlik ve Dayanışma Sendikası, yönetmelikle cezayı önerenin, cezanın savunmasını isteyen ve değerlendirenin, cezayı kesinleştirenin, yaptırımı gerçekleştirenin aynı kişi ve kurum olduğuna dikkat çekti.

 

Yönetmeliğin iptali davası açıldı

 

Açıklamada çalışan üzerinde baskıyı arttırmak, mobbingi kolaylaştırmak amaçlı, art niyetli ve kanunlara aykırı bu yönetmeliğin hala yürürlükte olması eleştirilirken, sendikanın bu konuda birçok kez itiraz ettiği, yönetmeliğe karşı iki ayrı dava açtığı da hatırlatıldı.

 

Birlik ve Dayanışma Sendikasının açıklamasında “2021 Ağustos ayından beri pek çok defa iş bıraktık. Sorunları, talepleri duyurduk. Bu yönetmeliğin pek çok maddesi ile hukuka aykırı olduğunu söyledik. Yönetmeliğe karşı iki ayrı dava açtık. Davamız Anayasa Mahkemesine gönderildi. Yerel idare ve inisiyatiflerin keyfi karar ve uygulamalarının haksız ve yasal olmayan durumlara yol açabileceği konusunda ısrarla uyardık. Endişelerimizde haklı olduğumuzu aradan geçen sürede gördük ve yaşadık. Fakat Sağlık Bakanlığı bizleri görmüyor, duymuyor. Koruyucu hekimliğin sağlığın birinci koşulu olduğunu yok sayıyor. Güçlendirilmesi, donanım ve imkanlarının arttırılması için hiçbir çaba göstermiyor.” denildi.

Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı
 
 


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!


 
   


 
       
 
  FLAŞ HABER

  YAZARLAR
 

 


       
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MAGAZİN HABERLERİ MÜZİK HABERLERİ RADYO HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
turkiyelife.com.tr © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA